Perseidy 2021 - Plešné jezero

18.08.2021

 Když teď zpětně píši příspěvek do blogu, je až neuvěřitelné, jak vše klaplo :)

Plán jsem si připravil relativně s předstihem, upravil směny v práci a čekal jen na předpověď. A vše vyšlo!

Slovo dalo slovo a k mému plánu se připojuje Peter. Ve čtvrtek končíme v práci a vyrážíme na Šumavu. Z Prahy nás čeká téměř 3h jízdy autem. Cesta z parkoviště na "fotobod" jsou zhruba další 3h chůze. Původní plán byl stihnout i západ slunce. Nakonec se domlouváme, že to nebudeme hnát a půjdeme na pohodu. Priorita jsou Perseidy, respektive zkusit to trošku slušně nafotit :D Osobně nejsem žádný astro-fotograf, ale je to výzva, krásná podívaná a odpočinek v přírodě.

Cestou na vrchol nás vtáhne kiosek a jelikož jsme sunset odpískali, dáváme si v klidu pivko :)

Čeká nás vystoupat 700 výškových metrů v asi 7 km cesty. Batoh nepříjemně těžkne. Z Holandské roviny se stává Nepál. Cestou stoupáme po Rakousko-České hranici a testujeme borůvky, zda ty za hranicí chutnají lépe. Jistě, rakouská je lepší!

Zdoláváme poslední úsek v kamenném moři. Chybí nám posledních pár set metrů a zjišťujeme, že snad stihneme i západ slunce! Určitě nás nakoply ty Österreich borůvky!

Na vrcholu Plechého jsme cca 15 min před západem. Fotíme, fotíme, fotíme.. Parádní podívaná je hlavně po západu. Obloha je jedno barevné divadlo.


Dopíjíme vrcholové pivo a přesouváme se na místo, odkud budeme fotit Perseidy.

Za svitu čelovky přicházíme na místo. Kompozice se našla, můžeme stavět stativy :)

Exponuji popředí, následně pak nechám foťák exponovat oblohu a jen doufám, že nachytám dostatek materiálu.

Nařizuji si budík a každou hodinu a půl vstávám kontrolovat foťák. Takhle vstávám do 04:15. Pak už se začíná rozednívat. Vždy vyměním baterii a zkontroluji, zda se nic nepo... Počasí se trošku zhoršilo, ale snad to nebude mít takový vliv na celek.


Ráno vstáváme v 05:30 a čekáme na východ slunce. Vzadu nad Lipnem je navařená mlha, bohužel slunce nezasvítí, nechť je nad obzorem opar. Slunce nás vítá až cestou z vyhlídky.


Dolů se jde již lépe. Batoh je lehčí o zásoby a také nás nadnáší vnitřní spokojenost.


Mám rád ty zpáteční cesty z východů. Nouzové nocoviště se probouzí, to mi jsme už po snídani... Zdraví nás první turisté, se slovy, že jsme blázni jako oni. Být v 8 ráno na trailu, to je výzva :) Jen se usmíváme a přejeme hezký den :)Podrobnosti k expoziciFoceno na Nikon D750


Objektiv Samyang 14mm F2.4 + vyhřívání obj.


Popředí 3x 5 min, ISO 1600, clona 5


Střed 4x 5 min, ISO 1600, clona 5


Obloha cca 800 expozic, ISO 6400, clona 2,4, čas 13 sec.


Postproces: Photoshop, Lightroom