Hliník vs karbon

24.11.2020

Co se stativu týče, dalo by se říct, že se dají rozdělit na dvě kategorie. Na těžké a ty na hovno.. Bohužel tato rovnice se většinou rozpadá, pokud je batoh naložen třeba 15 Kg.

Měl jsem možnost vyzkoušet jak hliník, tak i karbon. Osobně se přikláním k tomu, že ani jeden není vítěz. Každý má něco. Co zde napíšu, bude takový obecný názor na oba systémy, který vychází ze zkušeností. A pozor! Srovnávám lehce odlišné produkty, / např. výška, rozdílné hlavy apod. /

Za hliník to bude Manfrotto 055 - 3456 g a za karbon Benro Tortoise 34C - 1860 g. Oba vč. hlav.

Pocity

Manfrotto - Nezničitelný. Nemusíte mít strach, když spadne. Funkční, velký, těžký, stabilní.

Benro - Promyšlený, ultra-lehký, skladný.

Váha

Prvotní impuls po mrknutí na karbon byla jednoznačně váha a rozměr. Obecně problém s transportem stativu je, že je omezený počet možností, kam ho dát.

1. Pod batoh / špatné těžiště a jste široký /

2. Na bok batohu / lepší, ale převažuje vás /

3. Ze zadu na batoh / špatné těžiště, ale nejmenší zlo /

Tohle všechno hodně pocítíte u hliníku. Pokud máte stativ vzadu na batohu, je to jako by vás někdo tahal za kšandy.. Prostě 3,5 Kg hodně od zad není dobré.. Varianta "na boku" se dá dovyvážit poskládáním batohu, což je další práce navíc a ne vždy to jde. Tak nebo tak, prostě nesete černého pasažéra :)

Podíváme se na výhody karbonu. Poslední focení jsem ho nesl na boku, na druhé straně jsem dovyvážil termoskou s čajem :) Zpět jdete s prázdnou a není to znát. Ať máte stativ vzadu, nebo na boku - v podstatě o něm nevíte. Opravdu nebe a dudy.

Stativ

Co byla výhoda při transportu, stává se teď nevýhodou! U karbonu jsem měl strach, že ho vezmou poryvy větru a převrátí se. Doporučuji vždy trošku naložit závaží na hák k tomu určený. Nemusí to být jen poryv, ale blbá nešikovnost, kdy si do stativu kopnete.

Manfrotto je v tomhle nezmar. Rozložíte a je stabilní. Výše uvedený pocit zde rozhodně není.

Výška

Manfotto má výšku s vysunutým středovým sloupkem 183 Cm, Benro 143 Cm. Upřímně jsem u Manfrotta sloupek ani nevytahoval, takže se dostaneme na výšku cca 163. Což není velký rozdíl, ale chybí!

Je potřeba počítat s tím, že vyrovnáváte terén, tedy samotná výška, která je měřena v ideálu klesne. A to je u Benra mínus. Tyhle centimetry můžou kompletně zabít kompozici.  

Nohy a zámky

Manfrotto má zámky pákové, u Benra jsou otočné. Navíc Manfrotto má zámky pouze dva na noze, Benro tři.

Zde si dovolím jako vítěze označit Manfotto. Pákové zámky jednoduše povolíte a nohy vyjedou. Následná manipulace, kdy dorovnáváte terén je rychlá.

Tohle mi u Benra moc nesedí. Často stativ stěhujete za vhodnější kompozicí a s tím musíte upravit i stativ. U Benra točíte se zámky jak s víčkem u petky a to 3x na jedné noze. Rozhodně je pomalejší na přípravu. Jasně, dělají karbon, kde jsou zámky taky dva, ale obecně mi ty otočné prostě přijdou pitomý.

Mínus pákovek je, že trošku překáží. Stahováním rukávů u bundy jsem se chytil snad pravidelně :D

Co se stability v pružnosti týče, jsou na tom nerozhodně. Benro má více dílů, ale na tuhosti to rozhodně nepoznáte!

poznámka: kokotské otáčení zámků nejspíš způsobilo, že jsem u Benra ztratil gumovou nožicku / ty jsou výměnné za hroty /. Jelikož jsem vždy nohy povoloval v rukavicích, nejspíš jsem je uvolnil při otáčení posledního zámku, který je u nožičky. Tahle legranda stojí 750,-, jelikož aktuálně sehnat v ČR nejdou, nebo až bůh ví kdy... Musíte tedy vzít od Gitza a hned 3 ks, jelikož se mi nepodařilo sehnat samostatně.. enjoy


Pokud se sečte vše uvedené, opravdu vyhrává ten těžký.. Pak je otázka, co komu vyhovuje a co za co vymění. Někdo vymění komfort za stabilitu, někdo zase naopak.