Fototechnika v zimě

17.01.2022

Stejně jako sebe v zimě navlečete do x vrstev, je potřeba se postarat i o svoji techniku. Většina rad vychází ze zkušeností a není to jinak ani u mne. Vybité baterky, když chcete fotit, nebo výměna baterie u mobilu. To vše vás naučí. Obecně zde platí jednoduchá fyzika.

Fotoaparát

Na co je potřeba si dát největší pozor, je kondenzace vody po příchodu z mrazu do tepla! Nechte foťák odpočinout /několik hodin/, nezapínejte ani neprohlížejte fotky. Je to prevence proti nenávratnému poškození. Pokud nutně potřebujete shlédnout výsledky, vyndejte pouze kartu. Není rozhodně tolik náchylná k poškození, jako váš snímač, nebo drobná elektronika uvnitř těla.

Sám po příchodu nechávám celou techniku na chodbě "aklimatizovat" a až s odstupem hodin vyndávám kartu. Takto mám batoh v podstatě celoročně. Je pravda, že nemáme sousedy, tak si to mohu dovolit :)  

Baterie

Pokud nefotím, baterii vyndám a nosím v kapse u těla. V Kapse u kalhot, které jsou nepromokavé a místo, které se nepotí.

Pokud vylezete z auta, za hodinu cvaknete a vracíte se, asi to není potřeba. Ale celodenní chození v mrazu dokáže baterii pořádně vyždímat. Následně nefotíte vůbec, nebo vám v lepším případě "zbyde" na pár snímků. 

Pro náhradní baterie platí v podstatě to samé. Buď je nosím v kapse v nepromokavém pouzdře, kde jsou náhradní karty apod., nebo je balím do batohu do bundy, kterou zrovna nenosím a cpu k zádům, kde je nejvíce teplo. 

Stativ

Na stativu se často dělá námraza, ať je to karbon, nebo hliník.. Po složení stativu se námraza dostane do stativu, kterou přinesete do tepla. Tam se krásně rozpustí a když jdete druhý den, nebo večer fotit, voda zmrzne a stativ prostě nerozložíte. Čím si pomoct? Narvat si stativ pod bundu co nejblíže k tělu a čekat, že povolí. 

Mobil

Nosím ve vnitřní kapse u bundy. Nedoporučují např. víko batohu apod. S největší pravděpodobností si pak o pomoc nezavoláte.


Obecně platí to, aby vše co má baterii bylo v teplotě nad nula stupňů. Je jedno, zda to je pwr banka, nebo čelovka. Návrat z nočního focení bez baterie v čelovce, vybitým mobilem a počasím, že není vidět na krok, prostě není dobrý.

Pokud takto i nocujete, je dobré mít vše ve spacáku. Na tyto záležitosti používám malý obal, kam vše naházím. Nehledáte pak mobil u nohou a baterky pod zadkem.


Tak zimě zdar!