Plánování měsíce

11.02.2020

Trefovat slunce, nebo měsíc mezi objekty, nebo jakkoliv je umisťovat dle své vize je vcelku zábavné. Napíšu, jak to dělám já a co mi pomáhá. Odpovím tím na otázku některých "jak?" a třeba pomůžu někomu najít tu svou cestu.

Co je určitě potřeba, tak je zrcadlovka, teleobjektiv a stativ. Vybavení by se dalo vzít určitě zeširoka, ale nás zajímá to plánování.

Existuje neskutečné množství aplikací, nebo webů, kde se můžete podívat na trasu měsíce, nebo slunce. Existují i aplikace, které vám ukáží, jak budou paprsky slunce postupně zalívat údolí. Co je ale podstatné, je znát prostředí, v kterém budete plánovat. Aplikace je bezvadná, ale ne bez chyb. Výškový metr vám může udělat pěkný rozdíl a následný posun jakýmkoliv směrem může znamenat to, že skončíte v křoví, nebo lese, odkud vytoužená kompozice není vidět :)

K plánování používám aplikaci PhotoPills, kterou kombinuji s Google maps a mapy.cz. Mapy používám k náhledům některých míst, které moc neznám. Pomůžou utvořit obraz o místě a trošku se "rozhlédnout". Když budu psát o Praze, ta je zdokumentovaná naprosto dokonale. Snímky od lidí, 360 views.. Pokud se budeme bavit o ČR, tak tam, kde není Google, jsou často podklady od Mapy.cz. Zdokumentované jsou i různé parky apod.

Mám zde fotku, kterou jsem fotil 11.2. 2020 v Praze. Níže napíšu jak to vše vzniklo.


Prvně je představa. Moje představa byla trefit měsíc přesně na jednu z věží kostela Sv. Mikuláše v Praze. Ideální by byl úplněk :) Vím, že z nábřeží (u Rudolfina) jsou kostelní věže krásně viditelné a vystupují nad ostatní zástavbu. Nemají tedy žádný rušivý prvek v pozadí a hlavně, měsíc zde bude mít "prostor" protnout. Navíc, po nábřeží se lze dobře pohybovat do stran, v řádu několik desítek metrů. To mi umožní dohnat odchylku výpočtu. 

Je listopad 2019 a začínám plánovat. Zjišťuji výšku věží kostela. Dohledávám, že ochoz je v 65m nad zemí. V hlavě mám výše uvedené a zadávám do aplikace. Se zadanou odchylkou aplikace vyhazuje několik termínů, kdy by teoreticky měsíc měl být tam, kde požaduji. Jako nejlepší a s nejmenší odchylkou ukazuje datum 11.2. 2020 cca 7:57 - měsíc je v té době dva dny po úplňku. Nabízí se mi ještě několik termínů, ale nejsou vhodné. Vylučuji noc, nebo termíny, kdy není ještě pořádně světlo. V tomto případě je velice obtížné něco vyfotit. Nechci siluety a nechci ani nic lepit v PS.


11.2. 2020 6:50 zvoní budík. Koukám z okna a obloha je bez mraku, sem tam malý obláček. Výborně, můžu vyrazit. Zhruba 7:30 jsem na místě, obloha krásně vymetená a měsíc svítí. Mám zhruba 30 min a dělám korekci na místě. Už vím, že měsíc bude výš, než potřebuji. Stojím nalepený na plotu a abych dosáhl své vize, musel bych být 3m za plotem. Bohužel nejde přelézt :D Musím se spokojit s tím co mám :) Bohužel, zde odchylka nešla dohnat.

Takhle si můžete hrát donekonečna. Když vyjde počasí :) Naplánovat se dá opravdu spoustu věcí a zajímavých kompozic. Níže dávám odkazy na plánovače. 


Odkaz na galerii PhotoPills, opravdu podívaná :) 

Skromný plánovač - web rozhraní, i jako app

Photopills najdete v Google play a App Store. Cena je 249 Kč