Mléčná dráha - České středohoří

28.03.2020


Na začátek bych chtěl napsat, že respektuji sociální distanc. A jelikož nejde jen o moji osobu, ale i o ostatní, tak stejně jako vy, jedu z práce domů a vylezu maximálně na zahradu. Nicméně procházky lze a takovou procházkou ve 2 ráno v přírodě snad nikoho neohrozím. Tak doufám, že to někdo nebude brát jako ochcávání vyhlášeného stavu v ČR. Nastaly ideální podmínky a já se toho chytil. Měsíc byl dva dny po novu. To znamená, že plocha, která je pokryta a odráží sluneční světlo na Zem je pouze 5,3%. To znamená, že "neruší" svitem noční oblohu. Druhá věc je počasí. Celý den naprosto jasno, včetně noci.

Potřebuji najít vhodné místo. Jako ideální v ČR jsou oblasti Šumavy a Jizerek, ale to mám bohužel z ruky. Na mapě níže můžete vidět světelné znečištění ČR. V červené vůbec nic nezkoušejte :D Troufám si říct, že ani v sytě žluté :) Jako hranici kde se dá slabá Mléčná dráha fotit je světle žlutá. A to je potřeba vědět, kam budete kompozici "mířit". Taky je potřeba zapojit i rozum a je jasné, že z vesnice, která je v dobré lokaci nic nenafotíte. Je potřeba jít trošku od světel.

https://darksitefinder.com/  - mapa světelného znečištění

Nejčastější pomocník z APP je PhotoPills. Bůh žehnej PP! Zaplacení za tuto APP považuji jako nejlepší investici. Plánování měsíce, slunce apod je naprosto dokonalé. Doporučuji! Možná napíšu zvlášť článek...

Ok, zpět k plánování. Z PP dostávám další důležitá data. Měsíc je pod horizontem, viditelnost středu Milky way je optimální od 2:17 do 04:01. Zjištuji i náklon a kde fyzicky bude. 

Můžu vyrazit.. 

Budík zvoní v 00:55.. Přemýšlím, zda jsem normální. Nejsem - vstávám.. 

Je lehce po druhé ranní a přijíždím na místo. Mám radost, předpověď počasí vydržela. Zapínám čelovku a vyrážím na zhruba 40 min pochod. Vyškrábu se na kopec, stavím stativ a připravuji vybavení.

S sebou mám svůj Nikon D750, Tamron 15-30 F/2,8 G2 a drátěnou spoušť. Zkouším pár testovacích snímků a ladím expozici. Nakonec se ustálím na cloně 2,8, čas 25 sec, ISO 5000. 

Nasekal jsem pár jednotlivých snímků, ale zaujal mi oblouk Mléčné dráhy jako celek. Zkusím to na panorama. Podařilo se mi vcelku dobře usadit stativ a vyseknu 8 expozic v řadě. Nejsou potřeba dvě řady, na široké sklo se vše hezky vejde. Navíc mám rád ořez 16:9.. Snažím se nehledat v tom zbytečné složitosti, jde mi o pointu. Vždycky, když přijedu domů, přemýšlím, že jsem to měl udělat jinak atd atd... Jenže doma se přemýšlí jinak, než v ledovém větru v půl 4 ráno :) Banální přehození baterek se pak stává náročnou operací..

Vracím se domů lehce před 6 ranní. Shodím oblečení a ulehám alespoň na dvě hodiny..


Při pohledu na fotku mi napadá, jak směšná je vlastně malost lidstva. Ty hvězdy tady jsou sakra dlouho a jsou sakra daleko. Pro nás absolutně nepředstavitelné měřítko. A my se tady plácáme s Covidem. Svět se nezastavil, to jen ekonomiky, továrny a jiné nepodstatné. Země se točí a bude se točit. Až pomine virus, vyleze ten nejhorší - lidstvo.