ISS selfie

24.03.2020

V ČR máme vyhlášenou karanténu a to znamená po práci hned domů. Co se dá dělat :) Inspiroval jsem se článkem na petapixelu a napadlo mi, zkusit to v domácích podmínkách. 

Vše začalo vyhledáním viditelnosti průletu v naší lokalitě. Přesně se dá vyhledat zde. 

Na webu je velice jednoduchá orientace. Zadáte svojí polohu, zatrhnete viditelné průlety a necháte si vygenerovat výsledek. Ten můžete vidět výše. Ideální a nejbližší průlet je 19:54:56 - to je ISS zhruba nad hlavou. Viditelný průlet od horizontu po horizont je ve skutečnosti cca 3 min a začíná 19:49:29. Záleží asi na pozici, kde se nacházíte. V Praze je mnoho světelného šumu, takže začátek a konec není moc vidět, jelikož je "utopen" ve světlech.

Co pro mě bylo nejtěžší, tak určení odkud - kam to vlastně ISS poletí, tedy průlet. Abych se zorientoval, potřeboval jsem dohledat souhvězdí Vozka (Auriga). K tomu mě pomohla aplikace Night Sky. Zde si můžete nastavit konkrétní datum, čas a v živém náhledu se podívat, kde souhvězdí v daný čas bude. Podle toho si můžete připravit kompozici.

Tím proběhla moje před-příprava. V 19:30 lezu na střechu a musím doladit zbytek. Na střechu se vkrádám se stativem, širokoáčem a drátěnou spouští s aretací. Našel jsem souhvězdí, nastavil kompozici a odpálil pár testovacích expozic. 

Vše je připravené a čekám. Zrcadlovku mám v manuálu, čas 25 sec, ISO 200, clona F4. Aretuji spoušt, tím foťák pálí jednu fotku za druhou. 

ISS letí!!! Neskutečný.. 430 Km od hlavy, rychlostí 7,66 Km/sec a na palubě jsou lidi.. Udělám pár snímků a ladím kompozici na zbytek průletu. Finální snímek je složen ze čtyř fotek.

Stejně jako vše, by to šlo udělat lépe, například jako zde. Nicméně jsem rád, že jsem to zkusil a vyšlo to. Co budete potřebovat, je i dobré počasí. Dnes jsem objevil aplikaci ISS Spotter a tím asi vyřešíte vše. Poměrně snadno najdete ISS, pak jen stačí komponovat :)

Přeji mnoho zábavy :)


M.