Dobrá věc č.1 - Unleashed

14.05.2020

Do kategorie "dobrejch věcí", budu dávat recenze nejen fotografických věcí, ale i věcí co se osvědčily, nebo zaujmou.


Dneska sem napíšu pár řádek o Foolography Unleashed

Podrobný popis najdete na ofiko webu, nebo zde

Nemám ho plně odzkoušen /autoramping, timelapse/, jen částečně, ale zásadní věci se projevily..


Co to vlastně je a k čemu to je? Ve zkratce by se to dalo nazvat bluetooth ovladačem Vaší zrcadlovky. Jednoduše ovládáte svoji DSLR mobilem. 

Kdo fotí, tak ví, že člověk s sebou tahá spoustu krámů. Filtry, redukce, objektivy a různou droboť. Mám rád, když jedna věc dělá kvalitně dvě. To znamená, že když mám s sebou mobil, nemusím s sebou tahat drátěnou spoušť / která má zase svoje baterie../, ale použiji ho jako odpalovač a navíc mohu různě upravovat nastavení.

Co umí a jak to funguje? S Unleashed můžete plně měnit setup focení, natáčení, můžete vytvářet timelapse a disponuje autorampingem. To je opravdu hodně. Navíc sbírá polohu GPS z mobilu a vpisuje jí do fotografie. Já mám odzkoušeno cca 5x focení, jak jednotlivé expozice, tak dlouhé. 


Provoz. UNL jednoduše zapojíte do USB a do HDMI  portu. Stáhnete si aplikaci Unleashed, jednoduše spárujete a můžete používat. 

Psát sem podrobně, co to umí - neumí, nebudu. Potřebné info je v odkazech výše. Napíšu, co mi osobně vadí a co se nikde nedočtete.


- vyndavání je poměrně složité a hrozí zalomení. Není moc prostor pro uchopení..

- nepatrně překáží - hrozí zachytnutí

- občas je nutné vytáhnout a znovu zandat, aby se spárovalo a začalo fungovat. Tohle je opravdu špatný, občas honíte minuty, slunce zapadá a je to spíše k vzteku.

- není univerzálně kompatibilní. Z Nikonu na Canon prostě nelze, což chápu, ale když půjdu např. z Nikonu D750 na Nikon Z - musím mít jiný kabel... Kompatibilita je zde.

- občas se mi stalo / při dlouhé expozici / , že aktivuji na mobilu spoušt /nastaveno mám např. 2,7 min/ a neodpálí se požadovaný čas, ale jen krátká expozice. Správné odpálení fungovalo až na druhý pokus.. Takže pak máte mezi náhledy černá okna :))

- cena 99 EUR v akci

- pokud je připojen, nefunguje občas živý náhledCo mi baví:

- obsáhlé nastavení z mobilu

- netaháte s sebou další krám se svojí baterií

- téměř nulová spotřeba baterie oproti app WMU od Nikonu / ovládaný WIFI připojením /

- bleskové spárování

- autoramping, timelapse, gps

-velikost

-nemusí se vyndavat


Podtrženo sečteno, jedná se o výborný nápad, který má mouchy. Co zatím pomohlo, před zapnutím DSLR vytáhnout a znovu zastrčit. Pak funguje výborně. Co je asi největší benefit je autoramping, na časosběry, kdy se "láme" noc na den a naopak. Tyhle funkce jsem zatím neotestoval. Nemám vyzkoušenou ani dálku dosahu, na kterou můžete v klidu odpalovat. To zjistím časem... 


Martin